Gnojno – Święto Niepodległości 12.11.2013 r.

Konstantynowskie obchody Święta Niepodległości

Tegoroczne gminne obchody Święta Niepodległości przebiegały w innej niż dotychczas formie i miejscu. Zaproszono gości i młodzież do Gnojna, gdzie 12 listopada 2013 r. została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Na kartach historii tej wsi zapisanych zostało wiele chlubnych wydarzeń godnych upamiętniania. Chciano uczcić 95-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oddać hołd powstańcom z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz poświęcić kamień z tablicą pamiątkową, usytuowany na Nadbużańskim Szlaku Kościuszkowskim.

Po mszy odprawionej przez proboszcza z Gnojna ks. Grzegorza Jabłońskiego i proboszcza z Konstantynowa ks. Waldemara Tkaczuka do zgromadzonych w kościele przemówił Wójt Gminy Konstantynów Romuald Murawski. Następnie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Komarnie przedstawiła montaż słowno ? muzyczny, a pieśni patriotyczne z akompaniamentem Zdzisława Marczuka wykonał Zespół ?Pogodna Jesień?.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów i oddanie hołdu przy kamieniu upamiętniającym powstańców styczniowych, który znajduje się blisko kościoła. Odbywało się to w obecności wszystkich zaproszonych gości, pocztów sztandarowych składających się z uczniów wszystkich gminnych szkół oraz strażaków z OSP Gnojno.

Następnie zostało poświęcone i otwarte schronisko młodzieżowe ?Przystań?, które zrealizowała gmina Konstantynów z projektu unijnego.

Na uczestników czekała jeszcze jedna ważna uroczystość ? poświęcenie kamienia i 9 tablicy Nadbużańskiego Szlaku Kościuszkowskiego, która usytuowano nad Bugiem blisko przejścia promowego. Kamień pod tablicę dostarczyli Państwo Jolanta i Władysław Ruseccy.

Poświęcenia dokonali ww. księża proboszczowie. Po odsłonięciu tablicy delegacje złożyły kwiaty. Do zgromadzonych przemówili Starosta Bialski Tadeusz łazowski, Wójt Gminy Konstantynów Romuald Murawski, członkowie Kresowego Bractwa Kurkowego: Hetman Lech Orliński i dr Szczepan Kalinowski, a całość ozdobił pieśniami patriotycznymi Zespół ?Pogodna Jesień?.

Opracowanie Teresa Bartosiewicz