XII Dni Konstantynowa 9-10.07.2011 r.

XII święto gminy Konstantynów odbyło się tradycyjnie w drugi weekend lipca bieżącego roku. Wójt Gminy Romuald Murawski powitał wszystkich gości oraz mieszkańców Konstantynowa, jednocześnie życząc miłej zabawy. Uroczystościom towarzyszyło malownicze otoczenie paku Platerów oraz liczne atrakcje dostosowane do oczekiwań wszystkich uczestników imprezy. W dwudniowym repertuarze nie mogło zabraknąć elementów cieszących oko, ucho oraz podniebienie. Całość poprzedziły poranne, sobotnie zawody wędkarskie o Puchar Wójta na zbiorniku wodnym w Zakanalu. Na pięknie udekorowanej scenie prezentowały się liczne zagraniczne i lokalne zespoły ludowe oraz artyści amatorzy.

Pierwszego dnia można było podziwiać występ gości z Jarmarku Folkloru, Międzynarodowego Artystycznego Zespołu Ludowego „Nrutyeshwar”, który swymi popisami scenicznymi zachwycił całą publiczność. Miłośników muzyki ludowej zaprezentował umiejętności swoich uczennic znany skrzypek i harmonista Zdzisław Marczuk. Wystąpił On z Martynką Przybysławską, Jej Babcią Emilię i Ciocią Teresą Warowną oraz z Julią Rabczuk. Z GCK wystąpiła Natalia Sienkiewicz i dwie grupy wokalne: „Kwiatuszki” i „Viva”, przygotowane przez Grzegorza Kulickiego. Kolejny raz zaprezentowała grę na syntezatorze Anna Koguc. Wystąpiły także Edyta i Magda Łyczewskie z koleżanką Alicją Janczak. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna przy współczesnych rytmach Zespołu „Studio Bliźniak” z Janowa Podlaskiego.

W niedzielne popołudnie niezwykłym widowiskiem okazał się występ Ludowego Zespołu Tanecznego „Petchabun” z Tajlandii, który swoimi rytmami wprowadził wszystkich uczestników XII Dni Konstantynowa w klimat tajskiej zabawy. Zachęcił nawet do tańca gości z publiczności, którzy chętnie włączyli się we wspólną zabawę przed sceną.

W części artystycznej wzięły udział min.: Zdzisław Marczuk, Zespół „Infiniti” z Konstantynowa, Zespół „Melizmat” oraz duet Patrycja Horbowicz i Rafał Franczuk. Można było obejrzeć dwa obrzędy weselne: „Korowaj Podlaski” przygotowany przez Teatr Obrzędowy z Wólki Polinowskiej i „Oczepiny” przez Zespół „Cycowianie”. Zespół „Pogodna Jesień” wraz ze Zdzisławem Marczukiem musieli pogodzić występy w Konstantynowie z koncertowaniem podczas XX Międzynarodowego Jarmarku Folkloru w Białej Podlaskiej. Pomiędzy występami artystów – muzyków swoje umiejętności prezentowała grupa taneczna z GCK pod kierunkiem Dominiki Stefaniuk. Jednakże atrakcją wieczoru niewątpliwie był koncert zespołu „Prymaki”, natomiast zwieńczeniem dwudniowej uroczystości był pokaz fajerwerków, a następnie zabawa taneczna z udziałem zespołu „Passat”.

W plenerze rozmieszczone były stoiska twórców, które doskonale wkomponowały się w scenerię zieleni konstantynowskiego parku. Wśród nich znajdowały się różnego rodzaju  wytwory rękodzieła artystycznego: grafika Tomasza Korzewskiego, malarstwo Waldemara Pajora, malarstwo Anny Michaluk i Anieli Zinkiewicz, rzeźby Andrzeja Grzybowskiego, tkactwo Magdaleny Papakul, hafty Teresy Niczyporuk i prace szydełkowe Henryki Morchonowicz oraz prace mieszkańców miejscowego DPS. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej po raz kolejny miało okazję pochwalić się swoim dorobkiem wydawniczym oraz najnowszą publikacją – „II Rocznikiem Konstantynowskim”.

Każdy uczestnik mógł skosztować przepysznych wytworów kuchni regionalnej, przygotowanych przez Panie z Zespołu „Pogodna Jesień”, KGW Zakanale i KGW Konstantynów i Iwonę Pietraszuk. Doskonałą rozrywką dla najmłodszych były atrakcje wesołego miasteczka, stoiska z zabawkami, popcornem i watą cukrową.

GCK pragnie złożyć szczere podziękowania Panu Wójtowi Romualdowi Murawskiemu, wszystkim pracownikom Urzędu Gminy i lokalnych placówek oświatowych, Paniom z Zespołu „Pogodna Jesień”, członkiniom KGW Zakanale i Konstantynów, strażakom z Konstantynowa, Zakanala, Gnojna i Komarna za ogromną pomoc w pracach przygotowawczych i sprawnym przebiegu święta gminy. Dziękujemy sponsorom za przekazane środki finansowe na naszą uroczystość.

Dziękujemy także naszej publiczności, która pomimo zawirowań pogodowych wytrwała z nami do późnych godzin nocnych.

Opracowała: Ewelina Niczyporuk

fot. W.Krupa

fot. J.Kot

fot. J.Janczak