KONSTANTYNOWSKIE  PREZENTACJE „Za kolędę dziękujemy”

Okres Bożego Narodzenia obfituje w różnego typu spotkania opłatkowe i przeglądy kolędnicze. W niedzielę 21 stycznia 2007 r. na scenie konstantynowskiego Gminnego Centrum Kultury przywołano na nowo ten magiczny i niepowtarzalny nastrój cudu dokonanego w Betlejem – odbywały się XIV Prezentacje „za kolędę dziękujemy”. Pod patronatem Starostwa Powiatowego miały one już ósmą edycję.

Uroczystość otworzył Wójt Gminy Romuald Murawski, który przywitał ks. Kanonika Władysława Proczka, licznie zgromadzoną publiczność  oraz gości z powiatu bialskiego.

Prezentacje rozpoczęły się fragmentem wieczerzy wigilijnej zaprezentowanym przez Zespół „Pogodna Jesień” z udziałem wieloletniej członki Teatru Obrzędowego z Wólki Polinowskiej Marianny Strojek i jej wnuczki Beatki Gieruszka. W czasie wigilii wystąpiły dzieci z Przedszkola Samorządowego w Konstantynowie z jasełkami „Idą, idą kolędnicy”. Najmłodszymi uczestniczkami w grupie przedszkolaków były dwie 3,5 roczne dziewczynki w strojach aniołków: Julia Dencikowska i Aleksandra Nowicka, które zebrały ogromne brawa za zaśpiewaną kolędę.

Występ Dziecięcego Zespołu „Zakalinki”, pod kierunkiem Pana Zdzisława Marczuka, rozpoczął się  kolędą „Leży, leży Jezus Malusieńki”, zagraną na skrzypcach przez  7-letnią  Magdalenę Kępińską. Publiczność była zachwycona repertuarem kolędniczym małych wykonawców.

Wielkim profesjonalizmem wykazali się reprezentanci wielu gmin wiejskich i miejskich. Z Terespola  przyjechali 3 bardzo zdolni członkowie zespołu CORDA VOX na czele ze swym mistrzem Tomaszem  Jezuitem z oraz Łomaz - Zespół Muzyki Biesiadnej pod kierunkiem Grzegorza Kulickiego.

Z gminy Międzyrzec Podlaski wystąpił zespół „Jutrzenka ”  oraz grupa  „Nadzieja” pod kierunkiem Jadwigi Tarasiuk.  W repertuarze kolędniczym wystąpili także: „Worgulanki” z gminy Leśna Podlaska, Zespół z Bokinki Królewskiej gm. Tuczna, zespoły: „Żółte tulipany” i „Razem z nami” – gm. Rokitno,. Dwie kolędy zagrał na saksofonie uczeń kl. IV Szkoły Podstawowej ze Sławacinka Starego – Kacper Gieruszka.  Inscenizację bożonarodzeniową pt.: „Kolędowanie” przedstawiła grupa ze Szkoły Podstawowej w Łózkach gm. Drelów. Przedstawienie jasełkowe autorstwa Doroty Szprychel pt.: „Nowina Białego Ptaka” odegrała grupa „The Beściaki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Terespolu. Dzieci z klasy II a Szkoły Podstawowej w Konstantynowie,  przygotowane przez Grażynę Mościbrodzką, odegrały „Jasełka”. Chór Parafii  Świętej Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie pod kierunkiem organisty – Stanisława Fili – wykonał trzy  4-głosowe kolędy: „Witaj Zbawicielu”, „Nuż my dziś krześcijani”, i „W żłobie leży”.

W czasie Prezentacji można było obejrzeć wystawę kartek świątecznych wykonanych przez pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie oraz szopki autorstwa: Jakuba Szczygielskiego, Michała i Mariusza Ochników oraz  Pawła Iwaniuka – uczniów naszej Szkoły Podstawowej.

Organizatorzy cieszą się z faktu, że pogoda nie spłatała żadnych figli i wszystkie zgłoszone z powiatu bialskiego zespoły i grupy kolędnicze miały możliwość dojechać i wystąpić – a było naprawdę pięknie, różnorodnie i na wysokim poziomie. Niektóre kolędy widzowie usłyszeli po raz pierwszy w swoim życiu, gdyż przygotowujące je zespoły wyszukiwały te najstarsze i nieznane.

Na zakończenie Prezentacji Wójt Gminy Romuald Murawski wręczył dyplomy i nagrody za szopki przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Konstantynowie. Wręczył również nagrody książkowe ufundowane przez Starostę Bialskiego za najstarsze kolędy i kantyczki. Konkursy te organizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Konstantynowie.

Przysłuchującemu się wszystkim występom księdzu kanonikowi Władysławowi Proczkowi należą się słowa uznania za wytrwałość, gdyż w styczniu br. skończył On 88 lat. Wiernych widzów naszych Prezentacji mamy więcej, za co Im serdecznie dziękuję. Na szczególne podkreślenie zasługuje uczeń klasy integracyjnej Gimnazjum w Konstantynowie Mateusz Kociubiński, który z ogromnym zaciekawieniem przyglądał się kolędującym zespołom a wychodząc osobiście pożegnał się z organizatorami uroczystości.

Wójt Gminy i Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie składają gratulacje i podziękowania dla przedstawicieli wszystkich gminy i miast, które wzięły udział w Prezentacjach „Za kolędę dziękujemy”. Słowa uznania należą się także członkiniom Zespołu „Pogodna Jesień” na czele z Panią Cecylią Kordaczuk za przygotowanie potraw wigilijnych, których smak mogła także docenić zgromadzona publiczność.

Szanowni czytelnicy „Gościńca bialskiego” i władze samorządowe poszczególnych gmin! Nasz powiat ma się czym pochwalić – działają na Ziemi Bialskiej zespoły, których inni mogą nam zazdrościć.

Opracowanie: Teresa Bartosiewicz