Dożynki Gminno-Parafialne – 29.08.2021 r.

DOŻYNKI PARAFIALNO-GMINNE W KONSTANTYNOWIE - 29 SIERPNIA 2021 r.

Dożynki parafialno-gminne, w niedzielę, 29 sierpnia 2021 r., rozpoczęła dziękczynna Msza Św. odpustowa w kościele pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie. Mszę sprawował biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste poświęcenie odrestaurowanego pomnika, który został postawiony w 1843 r. na cześć miejscowych rolników na placu przed kościołem parafialnym.

Po Mszy Św. uroczystości dożynkowe miały miejsce w parku przy pałacu Platerów w Konstantynowie. Gospodarze, przybyli goście i mieszkańcy przemaszerowali na miejsce imprezy, wprawdzie w strugach deszczu, ale w barwnym korowodzie dożynkowym delegacji wieńcowych, przy akompaniamencie i śpiewie Zespołu „Pogodna Jesień’.

Część oficjalną imprezy zainicjowali Starostowie Dożynek – Pani Grażyna Pajor i Pan Mariusz Szamuk, którzy symbolicznym chlebem, wręczonym na ręce Wójta Gminy Pana Romualda Murawskiego, podziękowali za dary ziemi i pomyślne zbiory.

Po części oficjalnej na scenie pojawili się lokalni oraz zaproszeni artyści. Do wspólnych śpiewów na ludową nutę zachęcały  takie zespoły, jak: „Nowina” z Moszczony Królewskiej, „Mielniczanie” z Mielnika, „Pogodna Jesień” z Konstantynowa, „Korniczanie” z Kornicy Starej, a także  „Pawłowianki” z Pawłowa Nowego.

Z kolei tancerze, instrumentaliści i śpiewacy z zespołu „Pasieka” z Platerowa swoim repertuarem porwali widownię do tańca. Talentem instrumentalnym mogły pochwalić się młode skrzypaczki: laureatka wielu prestiżowych festiwali – Oliwia Spychel, a także Zuzanna Abramowska, Aniela Juszkiewicz i Zuzanna Tonsiorowska, które na dożynkowej scenie wystąpiły wspólnie z Mistrzem Zdzisławem Marczukiem. Nie zabrakło również muzyki rozrywkowej w wykonaniu młodzieży pobierającej naukę śpiewu pod okiem instruktora Krzysztofa Olesiejuka w GCK Konstantynów. Swój wokal zaprezentowali: Zuzanna Bożyk, Bartłomiej Juszkiewicz i Dominika Stolarek. Bogaty repertuar oraz umiejętności wokalne zaserwował zespół ‘Melizmat” z Konstantynowa, który bisem zakończył swój występ na scenie.

Ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników dożynek cieszyły się orientalne warsztaty pt.: „Robimy Kimchi i kisimy w Onggi”, przedsięwzięcie zorganizowane z inicjatywy Dyrektora GCK Konstantynów, Pani Ilony Niewęgłowskiej oraz Pana Kima Goang Hyon – Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego Polska-Korea ONGGI. Warsztaty poprowadzone przez Pana Kima, Panią Katarzynę Zienkiewicz oraz Pana Władysława Gdowika, pozwoliły przybliżyć lokalnej społeczności bogactwo kultury Korei, a uczestnikom przygotować i skosztować potrawy tradycyjnej kuchni koreańskiej.

Jak wiadomo tradycyjne Dożynki kojarzone są z zabawą, poczęstunkiem i tańcem – jako nagroda za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Również w Konstantynowie nie zabrakło lokalnych i tradycyjnych potraw. Na stoiskach przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Zakanala, Wiechowicz i Komarna, każdy mógł posmakować potraw na ciepło, racuchów,  słodkich wypieków i wiele innych specjałów. Osoby z duszą artystyczną mogły nacieszyć wzrok przy stoiskach z wytworami rękodzieła, które przygotowali m.in.: Dom Pomocy Społecznej w Konstantynowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Konstantynowie oraz Pani Katarzyna Chomiuk-Kopaczuk.

Podczas wydarzenia można było zasięgnąć informacji przy stoisku  „Szczepimy się”, a także dokonać obowiązku w punkcie „Spisu powszechnego”. W trakcie trwania imprezy prowadzona była „Loteria dla Nataszki”. W ramach tej akcji charytatywnej można było poczuć dreszczyk adrenaliny korzystając z przejażdżki terenowymi quadami, które zapewnił Pan Dariusz Kruk – Prezes ATV QUADY Siedlce. Zabawa taneczna poprowadzona do późnych godzin nocnych przez znakomitego muzyka, Pana Pawła Tokarskiego, zakończyła obchody niedzielnych dożynek parafialno-gminnych w Konstantynowie.

Teresa Bartosiewicz
Dyrektor GCK Konstantynów

Dożynki powiatowe i gminne 2021 – Warsztaty z wyplatania wieńca dożynkowego – 10.08.2021 r.
(fot. GCK)