Dożynki Gminno-Parafialne – 28.08.2022 r.

 

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE W KONSTANTYNOWIE – 28 SIERPNIA 2022 r.

 

Dożynki gminno-parafialne, w niedzielę, 28 sierpnia 2022 r., rozpoczął uroczysty koncert w kościele pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie. Po nim została odprawiona Msza św. dożynkowa.

GWIAZDY SCENY DOŻYNKOWEJ 2022

MISTRZ ZDZISŁAW MARCZUK
pochodzi z Zakalinek, najbardziej nagradzany artysta ludowy w Polsce, trzykrotny zdobywca Baszt najwyższej nagrody na  Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Zdobywca nagrody OSKARA  KOLBERGA. Własnoręcznie wykonał już 7 skrzypiec, na jednych z nich dziś dla Państwa zagra. Na scenie wystąpi razem ze swoimi uczennicami : Anielą Juszkiewicz, Zuzanną Abramowską i Zuzanną Hodun. Aniela i Zuzia A. uczą się grać na skrzypcach od półtora roku przy GCK w Konstantynowie. Aniela Juszkiewicz – w czerwcu tego roku razem z panem Zdzisławem zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii „Mistrz i uczeń”. Zuzia H. uczy się grać z Panem Zdzisławem od dwóch tygodni.

14.30 – ZESPÓŁ „PASIEKA” Z PLATEROWA
Początki „Pasieki” sięgają roku 1992 i nieodzownie związane są z osobą Grzegorza Szymanka, ówczesnego nauczyciela muzyki oraz instruktora nauki gry na instrumentach w miejscowym GOK-u. Przez blisko 30 lat istnienia zespół może pochwalić się bogatym materiałem koncertowym – kilkadziesiąt tańców (polek, oberków, walczyków), pieśni i przyśpiewek ludowych. Grupa występowała w ponad 250 miejscach, zarówno w kraju, jak i za granicą, często zdobywając nagrody lub wyróżnienia. Przez ten czas  w „Pasiece” grało, tańczyło i śpiewało ok. 35 osób, mieszkańców Platerowa i okolicznych miejscowości.
Warto dodać, że ogromną wartością „Pasieki” są nie tylko tancerze i śpiewacy, ale również kapela, obecnie składająca się z takich instrumentów jak akordeon, bęben, skrzypce, klarnet i kontrabas. Zespół nagrał dwie płyty.

15.00   – ZESPÓŁ „POGODNA JESIEŃ” Z KONSTANTYNOWA
„Pogodna Jesień” to  grupa osób, która ma niemałe zasługi na rzecz kultury gminy Konstantynów oraz Południowego Podlasia, bowiem działa już od 27 lat. Zespół ma na swoim koncie 2 płyty: pierwszą z kolędami z 2010r., a drugą z repertuarem ludowym wydaną w 2016r.. „Pogodna Jesień” wyśpiewała nagrody za repertuar kolędniczy oraz za pieśni patriotyczne, ludowe i biesiadne. Od początku nauczycielem muzycznym zespołu i jego współzałożycielem jest mistrz Zdzisław Marczuk.

15.30 – PODSUMOWANIE KONKURSU „NAJPIEKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY’

I miejsce – KGW Konstantynów, II miejsce – KGW Wiechowicze, III miejsce – KGW Komarno i KGW Zakanale. Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Konstantynów.

15.45 – KABARET ŁZY SOŁTYSA Z SARNAK
Powstał jesienią 1986 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sarnakach. W obecnym składzie (Barbara Sołtan, Wanda Krasuska, Teresa Jakubińska, Agnieszka Chudyba, Krzysztof Chudyba) występują od 1999 r. Grupa przedstawia teksty i piosenki satyryczne, które członkowie zespołu układają sami, przedstawiając w krzywym zwierciadle otaczającą rzeczywistość. Kabaret posiada w swoim repertuarze również piosenki ludowe regionu nadbużańskiego. W czasie swojej ponad 30-letniej działalności uświetnił ponad 320 razy wiele imprez w województwach: mazowieckim, podlaskim, lubelskim, wielkopolskim. Główne nagrody: 

2013 – I miejsce VIII Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni”
2012 – I miejsce VII Festiwalu Zespołów Kabaretowych Seniorów z Mazowsza i Podlasia w Sokołowie Podlaskim przyznany prze aktorkę Katarzynę Łaniewską.
2009 – I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kabaretów w Łochowie przyznane przez Tomasza Jachimka
2008 – I miejsce na Międzywojewódzkich spotkaniach Kabaretowych w Kąkolewnicy. 2008 – I miejsce na Przeglądzie zespołów Kolędniczych w Siedlcach za widowisko „Herody”
2007 – I miejsce na II Festiwalu zespołów kabaretowych Mazowsza w Sokołowie Podlaskim przyznane przez aktora Artura Barcisia
2005 – I miejsce na II Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych W Warszawie za przedstawienie „Herody” oraz wiele innych nagród i wyróżnień.
Kabaret gościł na antenie RDC, Radia Lublin, Radia BIS. 

16.00 – ZESPÓŁ AURA Z SARNAK
Zespół śpiewaczy „Aura” powstał jesienią 2005, prowadzi  go Pan Tadeusz Goś. Zespół śpiewa głównie a cappella w układzie 4 i 3 głosowym. Repertuar zespołu to ponad 150 różnego rodzaju piosenek (patriotyczne, kolędy, biesiadne, ludowe, rozrywkowe). Zespół reprezentuje gminę Sarnaki na wielu uroczystościach, imprezach plenerowych, festiwalach, konkursach organizowanych w regionie. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. Zespół był nagrywany w 2008 roku przez Katolickie Radio Podlasie, 2012 roku przez Kurier Podlaski i TV „Pytanie na Śniadanie”.
W 2014 roku zespół zajmuje III miejsce na V Mazowieckim Festiwalu Kolęd i Pastorałem w Wiśniewie oraz I miejsce w II Przeglądzie zespołów pieśni ludowych Doliny Bugu w Serpelicach.
W 2017 I miejsce na Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Łosicach
W 2018 roku I miejsce na Festiwalu Piosenki Miłosnej w Chodowie
2018 wystąpił w Finale Ogólnopolskiego Festiwalu „JESTEŚMY WOLNI” w Siedlcach.
2019 roku I miejsce w Regionalnym Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów „Wiecznie Młodzi” w Siedlcach.

16.30 – ZESPÓŁ LEŚNIANKI Z LEŚNEJ PODLASKIEJ
Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej od 2007 roku. Nadzór muzyczny nad zespołem sprawuje Mistrz Zdzisław Marczuk.  Repertuar zespołu stanowią  pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne, religijne czy też okolicznościowe. Szczególnie ważne dla zespołu są utwory wywodzące się z naszego terenu. Przynależność do regionu podkreślają oryginalnym strojem podlaskim. „Leśnianki” chętnie występują prezentując swój program na festiwalach i przeglądach, festynach, dożynkach oraz imprezach organizowanych na terenie gminy, powiatu, jak również powiatów ościennych. Mają na swoim koncie spore osiągnięcia. Zespół jest trzykrotnym laureatem Powiatowego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz pięciokrotnym laureatem Podlaskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej. Natomiast w tym roku Zespół wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym co było jego wielkim marzeniem. Największym sukcesem Zespołu jest nagranie płyty w 2012 roku, będącą formą nagrody, jaką zespół otrzymał w I Bialskim Otwartym Konkursie Solistów i Zespołów Ludowych.

17.00 –  ZESPÓŁ „NOWINA” Z MOSZCZONY KRÓLEWSKIEJ
Zespół przyjechał do nas z Moszczony Królewskiej. Powstał w 2006r.. Akompaniatorem muzycznym jest Pan Aleksander Pura, zaś kierownikiem Pani Helena Datczuk. Repertuar zespołu jest bogaty i różnorodny, na swoim koncie ma wiele zaszczytnych osiągnięć na festiwalach i przeglądach piosenek ludowych, religijnych oraz biesiadnych. Oprócz wielu koncertów w kraju, zespół występował również na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie. Mottem przewodnim „Nowin” jest – śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, a głównym celem istnienia jest kultywowanie i przekazywanie tradycji i folkloru. W repertuarze zespołu są również obrzędy – „wypieku korowaja weselnego” oraz „kolędowania z gwiazdą”.

17.30 – SKRZYPACZKA  OLIWIA SPYCHEL
To licealistka, mieszkająca w Leśnej Podlaskiej. Gra na skrzypcach od najmłodszych lat, naukę pobierała pod okiem mistrza Zdzisława Marczuka. Interesuje się dawną tradycyjną muzyką ludową Południowego Podlasia. Swój talent prezentuje na imprezach kulturalnych, jarmarkach i dożynkach oraz festiwalach na poziomie powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim osiągając sukcesy. Obecnie stypendystka Prezydenta Miasta Biała Podlaska 2021, dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego w 2019 i 2020, zasłużona Nagrodą Starosty Bialskiego „Bialskie Talenty” – 2018.

17.45 – SOLISTA JÓZEF KOMOROWSKI

Śpiewa od zawsze. Około 20 lat śpiewał w ludowej kapeli w Białej Podlaskiej. W 1985 r. założył kapelę Podwórkową „Oj Ra”, w której był wokalistą i kierownikiem. Następnie założył kapelę „Klawa Ferajna” w Białej Podlaskiej, w której był wokalistą. Obecnie odszedł z tej kapeli i próbuje sił jako muzyk-solista. W 1987 r. był odznaczony przez Ministra Kultury za twórczość kulturalną w mieście Biała Podlaska i poza nią. Na tegorocznych dożynkach zrobił wielkie show na scenie, dając 40-minutowy koncert porywający widzów do tańca i wspólnego spiewania.

  18.25 – ZESPÓŁ GITAROWY Z GCK
To grupa młodych i ambitnych mieszkańców naszej gminy lubiących wyzwania. Członkowie zespołu od prawie roku, a niektórzy nawet krócej, uczą się gry na gitarze pod kierunkiem Pana Jacka Marczuka. Dziś zaprezentują nam 2 utwory:  „Zombie” i „Morskie opowieści”

18.35 – ZESPÓŁ  „MELIZMAT”
Od 12 lat reprezentuje kulturę muzyczną gminy Konstantynów. Ma na swoim koncie nagranie płyty pt: „Rok z zespołem Melizmat”. Wyśpiewał kilka nagród za pieśni patriotyczne i inne. Występował na wielu uroczystościach z repertuarem kolędniczym, rozrywkowym i religijnym na terenie powiatu bialskiego, województwa lubelskiego oraz na Litwie i Białorusi. Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawuje Pan Krzysztof Olesiejuk, który także występuje jako wokalista w zespole.. Bardzo dużo pieśni Melizmat wykonuje a’capella na 4 głosy. Ostatnim osiągnięciem zespołu było zdobycie w maju tego roku nagrody Grand Prix na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej. 

19.05 – DOMINIKA SZEWCZUK
Dzisiejszego dnia na scenie najmłodsza artystka, ale z dużym potencjałem wokalnym.  Od kilku miesięcy uczy się śpiewu pod kierunkiem Pana Krzysztofa Olesiejuka w GCK w Konstantynowie. Wykona utwór NIEODKRYTY LĄD 

19.10 – ZUZANNA BOŻYK
Jej pasją jest śpiewanie. Ćwiczy akrobatykę i taniec. Jest pomocna i pomysłowa. Naukę śpiewu w GCK pod okiem Pana Krzysztofa Olesiejuka rozpoczęła rok temu. Na swoim koncie ma już jeden sukces tegoroczny  – III miejsce na XXII Powiatowych Impresjach Muzycznych w Janowie Podlaskim. Dziś zaśpiewa piosenkę pt: SZUKAJ MNIE oraz BOSKIE BUENOS

19.20 – DOMINIKA STOLAREK
Lubi śpiewać od dziecka. Jest wielokrotną laureatką konkursów powiatowych. Na zajęcia wokalne w GCK w Konstantynowie uczęszcza od 6 lat. Dominika zrobiła ogromny postęp pracując nad swoim warsztatem wokalnym. Dziś zaprezentuje WIELKA DAMA
oraz I KAPELA GRA

19.30 – WOJCJECH DUDEK I ANTONINA ŻYWICKA
Uczeń i założyciel zespołu muzycznego w liceum Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Z GCK w Konstantynowie związany jest od wielu lat, uczęszczał bowiem na zajęcia wokalne prowadzone w placówce. Na naszej scenie wystąpi w duecie z Antoniną Żywicką, wykonają utwór Billie Eilish „LOVELY”, a także każde z nich wykona po jednym utworze solowym.

19.50 – MAGDA KARCZMARZ
Śpiewa od 5 roku życia. Bierze udział w różnych konkursach wokalnych, osiągając wysokie miejsca. Obecnie ukończyła już naukę gry na syntezatorze pod kierunkiem pana Ireneusz Parafiniuka w Białej Podlaskiej, u którego pobiera również naukę śpiewu. Zaśpiewa utwór „Radość najpiękniejszych lat”.

GOŚCINNIE WYSTĄPIŁA TEŻ PANI REGINA BUCKA, mieszkanka Konstantynowa, która zaśpiewała 2 piosenki ludowe i zarecytowała wiersz.

20.00 – TEATR OGNIA FORMACJI „ANTIDOTUM” Z BIAŁEJ PODLASKIEJ ZE SPEKTAKLEM
p.t. „PAROWOZOWISKO”

20.30 – 24.00  – DYSKOTEKA Z DJ (Paweł Tokarski)

Dodatkowo na placu dożynkowym znajdowały się stoiska , na których Koła Gospodyń Wiejskich z Komarna, Konstantynowa, Wiechowicz i Zakanala częstowały wszystkich przygotowanymi przez siebie potrawami, wypiekami tradycyjnymi przetworami.

Swoje stoisko miały także: Warsztat Terapii Zajęciowej z Konstantynowa, Pani Ilona Wakuluk, Gminna Biblioteka Publiczna im. K. Sawczuka w Konstantynowie, Bialska Drogówka, Klub Motocyklowy GROM.

Atrakcją dla najmłodszych był ogródek z zabawami wiejskimi przygotowany przez Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie.

Były również dmuchańce dla dzieci (Niebanalne Animacje Agnieszka Cepek) oraz punkt gastronomiczny Browar Osjan.

 

 

STAROSTOWIE DOŻYNEK

Pani Magdalena Dąbrowska  zamieszkała Komarno-Kolonia 

Pan Mateusz Jeżewski zamieszkały Witoldów. 

Tegoroczną starościną dożynek jest Pani Magdalena Dąbrowska. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Podlaskiej w Siedlcach na wydziale rolniczym specjalność agrobiznes. Od 2010 r. wspólnie z mężem Michałem w Komarnie-Kolonii prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha, które przejęła po swoich rodzicach. Gospodarstwo specjalizuje się głównie w produkcji roślinnej. W strukturze upraw przeważają rzepak oraz zboża. Mają dwójkę dzieci syna Szymona 12 lat i córkę Olgę 10 lat. Wolne chwile z mężem i dziećmi  wykorzystuje na codzienne wycieczki rowerowe po pięknych terenach naszej gminy oraz na rozwój swoich pasji.  

Pan Mateusz Jeżewski ma 25 lat. W miejscowości Witoldów prowadzi gospodarstwo rolne, które przejął  po rodzicach mając 18 lat.  Gospodarstwo o powierzchni 140 ha jest w pełni zmechanizowane, posiada nowe zabudowania dostosowane do produkcji trzody chlewnej w ilości 4000 szt. rocznie. Produkcja roślinna opiera się głównie na uprawie rzepaku i zbóż.  W 2020 r. pan Mateusz pobił rekord w województwie lubelskim w plonowaniu jęczmienia ozimego wynik to 11,6 ton z ha. W celu łatwiejszego i efektywniejszego prowadzenia gospodarstwa wykorzystuje najnowsze technologie cyfrowe. Mimo licznych obowiązków związanych z pracą na gospodarstwie znajduje również czas na rozwój swoich zainteresowań z dziedziny rolnictwa. Od 2017 r. jest członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy w Białej Podlaskiej a w latach 2020-21 pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady

Ilona Niewęgłowska
Dyrektor GCK Konstantynów

Linki do mediów:

Dożynki gminno-parafialne 2022 
(fot. J. Janczak)

Dożynki powiatowe i gminne 2021 – Warsztaty z wyplatania wieńca dożynkowego – 10.08.2021 r.
(fot. GCK)