Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 1043

 

 

 

...foto osoby ...

Bartosiewicz Janina

 

Członkini Teatru Obrzędowego, śpiewaczka ludowa, znająca tajniki uprawy i obróbki lnu, tkaczka, twórczyni rękodzieła

 

Urodziła się 19 grudnia 1936 r. Do szkoły podstawowej uczęszczała w rodzinnym Witulinie a po wyjściu za mąż za Stanisława Mirończuka zamieszkała w Wólce Polinowskiej.

Od młodości interesowała się robótkami ręcznymi, potrafiła prząść na kołowrotku, tkać na krosnach, szyć maszyną. W domu rodzinnym nauczyła się wykonywać ozdoby papierowe na choinki oraz dekoracji domów pająkami ze słomy. W Wólce Polinowskiej należała do Koła Gospodyń Wiejskich, na bazie którego pod namową Leokadii Nitychoruk powstał zespół folklorystyczny, który także funkcjonował jako teatr obrzędowy. Zespół ten w 1986 roku przedstawił obrzęd pieczenia dawnego weselnego ciasta pn.?Korowaj podlaski?, który okazał się bardzo cenny, zyskał uznanie wielu środowisk zajmujących się tradycjami ludowymi i przyniósł Teatrowi Obrzędowemu z Wólki Polinowskiej nagrodę na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie.

Po tym sukcesie ?Korowaja podlaskiego? wspólnie z Leokadią Nitychoruk i innymi koleżankami ze wsi tworzyły kolejne widowiska obrzędowe, takie jak: ?Kołatucha? (obrzęd związany z uprawą i obróbką lnu), ?Prządki?, ?Wieczorki?, ?Chrzciny?. Zespół istniał do 2004 r., ale już od roku 2000 Panie ze względu na stan zdrowia występowały coraz rzadziej, chociaż nie bez sukcesów. Otóż w roku 2003 Panie wyśpiewały II nagrodę na Podlaskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej.

W roku 2010 mija 24 lata od kiedy Pani Janina udziela się czy to śpiewem pieśni obrzędowych, pracą w Teatrze Obrzędowym, czy też innym działaniami wspierając Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie. Z zespołem Śpiewaczym z Wólki Polinowskiej wyśpiewała dwie nagrody za ludowe pieśni w Kazimierzu w 1994 i 1998 r. podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Od 7 lat bierze czynny udział w gromadzeniu zbóż na wieniec dożynkowy i uczestniczy w jego wykonaniu razem z członkiniami zespołu ?Pogodna Jesień?. Obecnie zafascynowała się wykonywaniem ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych na szydełku, robi na drutach, wyszywa haftem krzyżykowym makatki. Fakt, że potrafi prząść len pozwolił na wykorzystanie tej umiejętności podczas Warsztatów Twórczych z projektu pn. ?Powróćmy do korzeni ? dokumentacja twórców Kultury lokalnej gminy Konstantynów? realizowanego w 2010 r. przez GCK.

Zawsze stara się być aktywna chętnie służąc swoją wiedzą i umiejętnościami przy odtwarzaniu starych obrzędów. Nieraz wyrażała chęć odtworzenia słynnego obrzędu ?Korowaja podlaskiego?. Pozostajemy w nadziei, że może uda się ten zamiar Pani Janiny kiedyś zrealizować.