Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 1239

 

Charko Agnieszka

 

Wszechstronnie uzdolniona plastyczka, malarka, graficzka, wytwórczyni  sztucznej biżuterii, zafascynowana fotografią przyrody

 

Ur. w 1967 r. Pochodzi z Zakalinek, gdzie znajduje się jej rodzinny dom.

Duszę artystki, utalentowane dłonie i zamiłowanie do malarstwa odziedziczyła po mamie. W młodości pasjonowała się przedstawianiem przyrody, a największą przyjemność sprawiało jej malowanie pejzaży, otaczającej przyrody, co w/g pani Agnieszki sprzyja poszukiwaniu piękna i kształtowaniu wyobraźni.

Po ukończeniu studiów w Instytucie Plastyki na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie rozpoczęła pracę w przedszkolu w Białej Podlaskiej. Od roku 1998 pracuje jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej w Konstantynowie oraz już dwa lata prowadzi zajęcia w Szkole Podstawowej w Komarnie Kolonii.

Podczas nauki akademickiej pasjonowała się grafiką oraz rysunkiem. Z tego okresu pochodzi cykl zatytułowany ?Pejzaż z Konstantynowa?, zainspirowany unikalnym charakterem zespołu pałacowo-parkowego w Konstantynowie.

Swoje prace prezentowała na licznych wystawach poplenerowych: Serpelice 1993, Ustka 1996, Olsztyn 1998, Częstochowa 1999r.

Najistotniejszy w twórczości pani Agnieszki jest kontakt z przyrodą.

W ostatnim czasie pani Agnieszka pasjonuje się wizerunkiem i semantyką aniołów, które stanowią obszar fascynacji odwiecznym pytaniem o sens życia i śmierci. Poprzez namowy koleżanki zaczęła tworzyć również dzieła o tematyce sakralnej, co zaowocowało licznymi, różnobarwnymi ikonami.

Jej zauroczenie przyrodą i chęć bliskiego kontaktu z nią ujawnia się w zamiłowaniu do fotografowania. Dzięki temu może uchwycić oraz utrwalić piękno otaczającej nas przyrody.

Śmiało można stwierdzić, iż pani Agnieszka spełniła się również zawodowo, gdyż praca z dziećmi sprawia jej wiele radości i daje ogrom satysfakcji. Jako nauczyciel jest inicjatorem szeregu konkursów plastycznych oraz zajęć kółka plastycznego.

Poprzez sztukę ubogaca dziecięcą wyobraźnie oraz postrzeganie przez nich świata. Według pani Agnieszki plastyka rozwija nie tylko manualnie, ale uwrażliwia na piękno. W ostatnich latach artystka skierowała swój talent w nieco innym, jednakże dosyć nowoczesnym kierunku. Zaczęła wytwarzać prześliczną sztuczną biżuterię, która cieszy się dużą popularnością w kobiecym gronie.

Na wielkie uznanie zasługuje zaangażowanie Pani Agnieszki w rozpropagowywanie pośród swoich uczniów konkursów plastycznych o tematyce bożonarodzeniowej i anielskiej, które ogłasza Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie. Od lat współdziałamy w przeprowadzeniu konkursu pn. ?Szopka Betlejemska?. Wielokrotnie GCK zapraszało Panią Agnieszkę do wystawiania swoich prac podczas uroczystości jubileuszowych czy innych, które organizowało, zawsze spotykając się życzliwością twórczyni.

Od lat w celach promocji uzdolnionych osób GCK wydało szereg kartek pocztowych. Są na nich uwiecznione zarówno Pani Charko, jak i Jej prace plastyczne. Zdjęcia prac tej zdolnej plastyczki można obejrzeć w 2 publikacjach GCK : ?Przeszłość dla przyszłości ? bożonarodzeniowe obrzędy i smaki Konstantynowa? oraz tomiku wiersz ?Aniołowie wiedzą??.