Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 1303

 

 Andrzej Grzybowski

 

Artysta rzeźbiarz w drewnie

 

Urodził się 1959 r. w Olszynie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Od dziecka pociągało go poznawanie uroków przyrody karkonoskiej. Znajdowane podczas wędrówek fantazyjne korzenie sosen, lip, dębów służyły potem do tworzenia oryginalnych świeczników. Inspirację do tworzenia w drewnie oryginalnych przedmiotów zaczerpnął od braci. Wystarczyło jedynie podpatrzeć jak dobierają kształty i sploty, jak pomagają sobie scyzorykiem, by otrzymać wymarzony model. Kiedy otrzymał od braci komplet dłutek i noży wiedział już, że rzeźba będzie jego przeznaczeniem.

W latach osiemdziesiątych, trafił na Podlasie, gdzie się ożenił i razem z żoną dochowali się trójki dzieci. Rzeźbiarz podkreśla fakt, że żona akceptuje jego hobby i jest jego pierwszym doradcą i recenzentem.

Pan Grzybowski z wykształcenia jest stolarzem meblowym. Na wykonanie najbardziej skomplikowanych figurek potrzebuje nie dłużej niż dwa dni, oczywiście pod warunkiem, że trafi na odpowiednie tworzywo. Prace Pana Andrzeja są fascynujące. W bogatej domowej kolekcji można znaleźć maski, płaskorzeźby o charakterze sakralnym, rzeźby świątków i średniowiecznych wojów, świeczniki, konie, a także realistyczne figurki ginących zawodów wiejskich: kołodzieja, kowala, garncarza, plecionkarza, siewcy kosiarza. Po roku 2000 wyrzeźbił w drewnie dębowym piękne zdobienia drzwi wejściowych do domu.

Chęci do pracy rzeźbiarzowi nie brakuje. Kiedy ma już przesyt figurek, rzeźbi w lipowym czy jesionowym drewnie herby miast, zdobione motywy roślinne, przedmioty użyteczne w domu. W zasadzie każdą wolną chwilę wykorzystuje na kontakt z drewnem i dłutem.

W swojej twórczości artysta zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 1996 r. jedna z jego prac została zawieziona przez delegację z Podlasia i ofiarowana w Rzymie Papieżowi Janowi Pawłowi II w czasie mszy beatyfikacyjnej męczenników podlaskich z Pratulina. Kolejną rzeźbę w roku 1999 Papieżowi Polakowi zawiozła do Rzymu delegacja wójtów i burmistrzów powiatu bialskiego. W Bukowinie Tatrzańskiej w czasie konkursu ?Sabatowe Bajania? otrzymał wyróżnienie za swoje rzeźby sakralne. Należy wspomnieć, że pan Andrzej również wystawia swoje prace na terenie gminy: rokrocznie podczas Dni Konstantynowa, na uroczystości jubileuszowej 10-lecia Zespołu ?Pogodna Jesień? i 25-lecia Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie, kilkakrotnie podczas Powiatowych Prezentacji ?Za kolędę dziękujemy?. Pięknie rzeźbione szopki można było oglądać kilkakrotnie na uroczystości wigilijnej, którą od 8 lat organizuje GCK. Pan Andrzej wystawiał także swoje prace w Niemczech w powiecie Oberhavel, podczas obchodzonego ?Tygodnia Polskiego? jako reprezentant powiatu bialskiego.

Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie uwieczniło w roku 2006 sylwetkę twórcy i Jego prac na kartce pocztowej pn. ?Konstantynowskie Talenty II? oraz w roku 2009 na kartce pocztowej z okazji 25-lecia istnienia tej instytucji. Zdjęcia prac Pana Grzybowskiego można również oglądać w tomiku wierszy wydanym przez GCK w 2009 r. pn. ?Aniołowie wiedzą??.

Dużo prac rzeźbiarza znajduje się w Muzeum Okręgowym w Białej Podlaskiej w Siedlcach oraz Muzeum Wsi Polskiej w Lublinie. Pan Grzybowski ma cichą nadzieją, że uda mu się w przyszłości stworzyć własną galerię w Konstantynowie. Pochwały koneserów sztuki ludowej umacniają twórcę w przekonaniu, że tworzy prace wartościowe i niepowtarzalne.

Ten niebywale zdolny i pracowity twórca od roku 1998 jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Artysta rzeźbiarz w drewnie