Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 927

Mitura Robert 

 

Utalentowany rzeźbiarz, projektant statuetek, ryngrafów, płaskorzeźb, znakomity grafik

 

Urodził się w 1970 r. i całą młodość spędził w Konstantynowie. Swoje nieprzeciętne zdolności plastyczne przejawiał już w wieku szkolnym. Chętnie wykonywał wówczas różne przedmioty z plasteliny i pięknie rysował. Matka, aby pomóc mu rozwijać talent plastyczny chciała wysłać jego do szkoły plastycznej. Była nawet w tej sprawie w kuratorium w Warszawie. Jej zabiegi na nic się zdały, gdyż wówczas do nauki w takich szkołach w Polsce było więcej chętnych niż miejsc. Marzenia i zdolności Pan Roberta mogły się dopiero realizować i rozwijać w okresie studiów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z rzeźby otrzymał w pracowni prof. Sławomira Mieleszki.

Po studiach ożenił się i podjął pracę jako nauczyciel plastyki w gimnazjum w Konstantynowie. Obecnie prowadzi także zajęcia warsztatowe z osobami niepełnosprawnymi w Ośrodku ?Caritas? w Białej Podlaskiej. Pod kierunkiem Pana Roberta wielu uczniów konstantynowskiego gimnazjum brało udział w konkursach plastycznych zdobywało nagrody i wyróżnienia.

Szczególna wrażliwość na piękno, przygotowanie teoretyczne i zdolności pozwalają na wykonywanie niepowtarzalnych projektów statuetek, ryngrafów, pamiątkowych lub okolicznościowych płaskorzeźb i rzeźb o różnej tematyce.

Pan Mitura jest autorem płaskorzeźby Adama Mickiewicza. Zaprojektował także płaskorzeźby i popiersia Cypriana Norwida, które znajdują się w konstantynowskim gimnazjum. Opracował loga: Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie i Lokalnej Strategii Rozwoju Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania oraz stronę tytułową Rocznika Konstantynowskiego. Zaprojektował statuetkę Ignacego Daszyńskiego wręczaną w Sejmie RP. Co roku najbardziej zasłużonym artystom w Białej Podlaskiej wręczane są statuetki im Anny z Sanguszków Radziwiłłowem, które są jego autorstwa.

Pięć lat temu opracował piękną rzeźbę Jana Pawła II. Do pracy tej ma szczególny sentyment poprzez szacunek wobec Osoby Papieża a także dlatego, że w ciężkich dniach Jego choroby zaczął tę pracę wykonywać. Zakończył ją w dniu odejścia Papieża do Domu Ojca.

Projekty prac powstają w glinie lub gipsie. Tworzy rzeźby z brązu i żywic, które pokryte specjalnymi stopami metali wyglądają jakby były z nich wykonane.

Jest autorem całej serii statuetek, które można wręczać za osiągnięcia w różnych dziedzinach sportu, bowiem jego zainteresowania w pracy twórczej dotyczą żywych organizmów zarówno ludzi jak i zwierząt. Statuetki ?Złote Kolce? wręczane dla najlepszego polskiego lekkoatlety jego autorstwa posiadają Anita Włodarczyk i Monika Pyrek.