Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 1267

 

 

Utalentowana plastyczka, malarka, hafciarka, wykonawczyni ozdób dekoracji wnętrz

 

Urodziła się 29 marca 1978 r. w Białej Podlaskiej. Niezwykłe zdolności plastyczne w kierunku malarstwa i rękodzieła artystycznego wykazywała już w dzieciństwie. Pierwsze rysunki powstały w czasie nauki w Szkole Podstawowej w Konstantynowie. Przystępowała wówczas do licznych konkursów plastycznych, w których była nagradzana. Malowała i szkicowała w każdej wolnej chwili, pozwalało jej to na relaks i czas tylko dla siebie. Wówczas powstały także pierwsze kompozycje kwiatowe, stroiki i oryginalna sztuczna biżuteria.

Podczas nauki w Liceum Ogólnokształcącym im .E. Plater w ramach zajęć plastycznych stworzyła wiele prac w ołówku m.in. z wyjazdu plenerowego do Mielnika. Ukoronowaniem pobytu nad Bugiem była wystawa  wykonanych prac.

Prawdziwym rajem dla rozwoju zdolności artystycznych Moniki okazała się nauka
w Medycznym Studium Zawodowym w Parczewie na kierunku terapia zajęciowa. Tam prócz wykładów i pracy z ludźmi chorymi, poznała różne techniki rękodzieła artystycznego. Przy okazji połączyła przyjemne z pożytecznym. Pozyskała tam również cenne informacje co do technik i rozwinęła zasięg swej twórczości. Na obronę pracy dyplomowej namalowała piękny obraz przedstawiający kompozycje kwiatową.

Po zakończeniu nauki rozpoczęła pracę zawodową w Domu Pomocy Społecznej
w Konstantynowie na stanowisku instruktora terapii zajęciowej. Nadal rozwija swoje pasje, a jednocześnie realizuje się również zawodowo. Prace mieszkańców Domu, które powstają pod jej kierunkiem biorą udział w wielu wystawach.

Obecnie ma na swoim koncie liczne prace wykonane różnorodnymi technikami. Specjalizuje się w malowaniu na szkle oraz drewnie, hafcie krzyżykowym, technice decoupage, hafcie płaskim, malarstwie, a także modelowaniu z masy solnej, pracami z wykorzystaniem sznurka i skóry. Ostatnimi czasy pasjonuje się techniką decoupage, która mimo że jest niezwykle pracochłonna, daje znakomite efekty końcowe. Wytwory artystyczne wykonane pod jej kierunkiem lub przez nią samą goszczą na wystawach plastycznych organizowanych przez Gminne Centrum Kultury z Konstantynowa podczas Powiatowych Prezentacji ?Za kolędę dziękujemy?, a także na wystawach artystycznych podczas uroczystości Dni Konstantynowa. Prywatnie swoich prac użyczała również na stoisko promujące gminę podczas Dożynek Powiatowych.

Poza zajęciami plastycznymi Pani Monika lubi teatr, wyprawy do muzeum oraz taniec. Bardzo ważna jest dla niej rodzina.

Jej marzeniem jest ukończenie podjętych studiów na Wydziale Zdrowie Publiczne, a w przyszłości prowadzenie zajęć plastycznych z dziećmi, gdyż, jak sama mówi, warto jest inwestować w młode pokolenie, również sztuką i tradycją.

Zapytana skąd tyle pasji w jednej osobie, odpowiada, że talent to dzieło rodziców i nieba.