Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 953

 

... foto osoby....

Danuta Przekorzyńska

 

Twórczyni wielu robótek ręcznych oraz haftowanych obrazów

 

Urodziła się w 1953 r. Ma siostrę bliźniaczkę. Pochodzi ze wsi Wandopol a swoją edukację na poziomie szkoły podstawowej kończyła w Konstantynowie. Dalsze szczeble edukacji, małżeństwo, narodziny dwóch córek, praca zawodowa, zaabsorbowały na dobre następne lata życia Pani Danuty. Kiedy córki były małe bardzo chętnie wyrabiała na drutach lub szydełkiem ubranka dla nich. Były to szaliczki, czapeczki, sweterki, sukieneczki i inne elementy stroju. W ówczesnych czasach bardzo modne były ubrania wyrabiane ręcznie przez kobiety i dużo pań takim zajęciem zajmowało się w zimowe wieczory. Powstawały nawet chusteczki ręcznie obrabiane szydełkiem i takie rzeczy Pani Danuta wyrabiała dla swoich córek.

Haftem krzyżykowym zainteresowała się w 2004 r. pod wpływem swojej córki Anny, która oczekiwała na urodziny swojej córeczki i wyszywała krzyżykowym ściegiem poduszeczkę dla niej. Pani Danuta sama spróbowała haftować a to zajęcie tak się Jej spodobało, że od tej pory każdą wolną chwilę przeznacza na haftowanie. Pierwszym jej obrazem był aniołek dla wnuczki z jej datą urodzin. Kolejne prace powstawały na wzorach drukowanych na kanwach, które kupowała w sklepach. Później nauczyła się korzystać z wzorów wydrukowanych w gazetach. Powstawały inne anioły, pejzaże czterech pór roku, krajobrazy z domkami, prace z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II. Zdobią one teraz ściany domu Pani Danuty a oprawia je własnoręcznymi drewnianymi ramkami małżonek. Bardzo dużo prac trafiło do znajomych i rodziny jako prezenty.

Wystawę prac Pani Danuty o tematyce bożonarodzeniowej i zimowej można było oglądać w 2007 r. podczas Powiatowych Prezentacji ?Za kolędę dziękujemy?, które już 17 razy organizowało Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie.