Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 1053

Siwek Beata

 

Od rękodzieła po słodkie cudeńka?

 

Beata Siwek urodzona w1978 r., mieszkanka Komarna Kolonii Gm. Konstantynów. Ukończyła Liceum Ekonomiczne o profilu finanse i rachunkowość w Białej Podlaskiej. Ponadto jest absolwentką kierunku Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw, Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz Pedagogiki Społecznej, Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Od 11 lat pracuje jako wychowawca w Placówce Opiekuńczo ? Wychowawcze w Komarnie Kolonii.

Zainteresowanie sztuką plastyczną i rękodziełem artystycznym Pani Beata wykazywała już w dzieciństwie. Podczas zajęć technicznych w Szkole Podstawowej nauczyła się szydełkowania. Początkowo były to drobne elementy zdobiące brzegi chusteczek, natomiast z biegiem czasu zaczęła wyszywać serwetki oraz haftować coraz bardziej skomplikowane wzory metodą krzyżykowa. Przez pewien czas interesowała się także malarstwem. Pierwszy namalowany obraz autorstwa Pani Beaty zdobi ścianę pokoju jej córeczki.

Talent oraz zmysł artystyczny bez wątpienia odziedziczyła po rodzicach. Mama bowiem nauczyła ją sztuki haftowania oraz haftu krzyżykowego, natomiast tata posiada zdolności techniczne oraz artystyczne w tworzeniu wierszy i poematów.

Od kilku lat Pani Beata pasjonuje się rękodziełem artystycznym, a w szczególności wikliną papierową z której wyplata przepiękne i jedyne w swoim rodzaju ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, takie jak: anioły, choinki, bombki, zające oraz wianki, a także koszyki i kwiaty. Nie obce są jej także technika decoupage oraz quilling. Pani Beata potrafi wyczarować prześliczne choinki z makaronu, z krepiny, czy też z rolek po papierze toaletowym.

Większość swoich rękodzielniczych prac Pani Beata przeznacza na prezenty rodzinie lub znajomym. W tym celu wykonuje niezwykle oryginalne wiązanki ślubne, bukiety okolicznościowe, bukiety z lizaków, życzenia w formie książki, torty z ręczników czy pampersów oraz zaproszenia komunijne z quallingu.

Umiejętności artystyczne rozwija również w pracy zawodowej, gdzie wspólnie z koleżanką, zajmują się aranżacją artystyczną przygotowywaną na wszelkie uroczystości i święta obchodzone w placówce. Do wszelkich prac artystycznych, Pani Beata niejednokrotnie angażuje także swoich wychowanków.

Idealnie realizuje się w dekorowaniu stołów i wnętrz na ślub, bądź Komunię Świętą. Sprawia jej to ogromną przyjemność i satysfakcję.

Poza zdolnościami artystycznymi w obrębie rękodzieła artystycznego, Pani Beata może poszczycić się wspaniałymi wypiekami i wytworami cukierniczymi, takimi jak różnokształtne ciasteczka, choinki i domki z pierników. Aby sprawić radość córkom
i rodzinie, od niedawna zaczęła piec także ozdobne torty. Pomysł na pierwszy wypiek,
w kształcie lalki barbie podsunęła jej koleżanka, natomiast kolejne były już wytworem wyobraźni Pani Beaty.

Jak sama twierdzi, od zawsze lubiła oryginalne, niebanalne rzeczy, które przyciągają uwagę.

Tworząc, Pani Beata, zapomina o problemach i stresie związanych z rzeczywistością dnia codziennego. Jej zdaniem, jest to idealna metoda na relaks, sprzyjająca odreagowaniu wszelkich zmartwień i nieporozumień. Swoje prace wykonuje w każdej wolnej chwili, pijąc poranną kawę lub wieczorem, kiedy dzieci już śpią.

Największa radość sprawie jej tworzenia właśnie dla dwóch córek. Cieszy się gdy one przychodzą i mówią ?mamo co ty znowu wymyśliłaś, ale masz talent, jesteś prawdziwą artystką??. Te słowa są dla Pani Beaty doskonałą motywacją do dalszej pracy, do tworzenia i poszukiwania nowych pomysłów. Ma nadzieję, ze uda jej się zaszczepić także w córkach chęci do rozwijania zdolności artystycznych.

            Prace Pani Beaty gościły dwukrotnie na wystawach organizowanych podczas prezentacji ?Za kolędę dziękujemy? oraz podczas Dni Konstantynowa, organizowanych przez Władze Samorządowe gminy i Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie.