Odsłony: 897

 

Strojek Krystyna

 

Twórczyni rękodzieła artystycznego, regionalistka, mistrzyni potraw regionalnych,

 

Urodziła się 14 lutego 1958 roku w Wólce Polinowskiej. Uczęszczała do szkoły Podstawowej w Komarnie. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. E. Plater w Białej Podlaskiej. Jest absolwentką Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako nauczyciel geografii i plastyki w Szkole Podstawowej w Komarnie oraz geografii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum im. Cypriana Norwida w Konstantynowie.

Wśród zainteresowań Pani Krystyny szeroko rozpropagowywanych wśród młodzieży głównymi są ochrona środowiska i własny region ?Mała Ojczyzna?. Ma Ona w tych dziedzinach niemałe osiągnięcia. Gromadziła dawne narzędzia wykorzystywane w gospodarstwach domowych (krosna tkackie z osnową, kołowrotki, łamanki do lnu, przyrządy do zwijania nici itp.). Urządziła izbę regionalną w Szkole Podstawowej w Komarnie. Zbierała różne dokumenty dotyczące twórców ludowych głównie z Komarna oraz okolic. Opracowała informacje na temat Zespołu Folklorystycznego z Wólki Polinowskiej, twórcy Konstantego Skury i Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarnie. Zgromadziła wiersze Mieczysława Szulaka i Klementyny Daniluk. Przygotowywała uczniów do konkursów wiedzy o regionie i plastycznych pn. ?Moja miejscowość dawniej i dziś?, w których uczniowie zdobywali nagrody i wyróżnienia. Organizowała biesiady ludowe w Szkole Podstawowej w Komarnie, podczas których dzieci uczyły się śpiewać ludowych piosenek pod kierunkiem Zespołu Folklorystycznego z Wólki Polinowskiej oraz uczestniczyły w przedstawieniach dawnych obrzędów jak ?Korowaj podlaski? i ?Prządki?. Niektóre z tych działań udokumentowała kamerą video.

W pracy z młodzieżą związanej z ochroną środowiska propagowała różne formy: inscenizacje we ramach edukacji ekologicznej pn ?Gimnazjaliści - młodszym? a także konkursy, warsztaty, wyjazdy w teren, akcje (np. ?Ratujmy kasztanowce?). Dużym sukcesem było reprezentowanie województwa lubelskiego na Targach POL-EKO w Poznaniu z inscenizacją ekologiczno ? regionalną ?Ziemia jest naszym domem?.

Swój wolny czas poświęca na różne zajęcia. Bardzo lubi szydełkować, haftować, robić na drutach. Udziela się na rzecz środowiska lokalnego. Pracuje w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej.

Bierze udział w konkursach organizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie i chętnie angażuje się w prace przygotowawcze imprez organizowanych przez tę instytucję. Jest mistrzynią potraw regionalnych. Jej wspaniałe pierożki, słodkie wypieki nie jeden raz zachwycały swym smakiem mieszkańców gminy Konstantynów i Borek.

Na potrzeby projektu realizowanego w 2007 r. przez GCK Konstantynów pn. ?Przeszłość dla przyszłości ? bożonarodzeniowe obrzędy i smaki Konstantynowa? opisała dawne wigilie przed 50 ? laty w jej rodzinnym domu i domu Leokadii Nitychoruk oraz udostępniła swój przepis na kulebiaka, którego także specjalnie przyrządziła na potrzeby dokumentacji fotograficznej tego projektu.

Zgodziła się wziąć udział w projekcie ?Powróćmy do korzeni ? dokumentacja twórców Kultury lokalnej gminy Konstantynów? i jako jedna z 10 twórców poprowadziła warsztaty podczas imprezy promującej ten projekt 11 lipca 2010 r.

foto002.JPG foto003.JPG foto004.JPG

foto005.JPG foto006.JPG foto007.JPG

foto008.JPG foto009.JPG foto010.JPG

foto011.JPG foto012.JPG foto013.JPG

foto014.JPG foto015.jpg foto016.jpg

foto017.jpg