Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 1133

 

Wojciech Zadrożniak

Mistrz papierowych modeli żaglowców, pojazdów wojskowych i samolotów

Urodził się w 1973 r. Całe swoje życie mieszka w Konstantynowie. W latach szkolnych bardzo chętnie lepił z plasteliny różne przedmioty i brał udział w zajęciach kółka technicznego prowadzonego przez Pana Bolesława Kota, który preferował prace modelarskie w drewnie. Jednak ten budulec nie zachwycał młodego Wojciecha. Podczas zajęć korzystał z porad praktycznych nauczyciela techniki a także dokształcał się czytając gazetę młodego modelarza. Najbardziej interesujące stały się modele wykonywane z papieru. Początkowo były to: czołg, armata i samolot, jednak najbardziej przypadły do serca Panu Wojciechowi modele żaglowców. Z czasem coraz więcej ciekawostek na temat modelarstwa znajdował w literaturze technicznej i książkach marynistycznych. Szczególnie ciekawe były treści opisujące wyglądy żaglowców. Zaczęły pojawiać się w sprzedaży filmy video o korsarzach, których nie mogło zabraknąć w filmotece domowej tego młodego modelarza, ponieważ były one znakomitym materiałem instruktażowym przy wykonywaniu danego żaglowca. Budując dany model żaglowca potrafił i 10 razy obejrzeć dany fragment, aby upewnić się jak konkretny element żaglowca wyglądał. Praktycznie wszystkie elementy modeli są w całości wykonane rękoma Pana Wojtka. Wprawdzie kupuje gazety z modelami, które chce wykonać, jednak sam rozszyfrowuje zawiłości planów i powiększa elementy w skali. Jest tak dokładny, że potrafi zdementować i na nowo wykonać inne elementy jeżeli są za mało dokładne. Wymaga to ogromnej cierpliwości. Jeden model żaglowca powstaje przez kilka miesięcy a nawet i przez rok. Modele powstają w pracowni, którą urządził sobie w piwnicy domu rodzinnego. Tam powiększa poszczególne elementy, wycina, klei i maluje, szyje maszyną żagle ? po prostu wypoczywa tworząc.

Wbrew pozorom najtrudniej jest wykonać model bardzo mały, którego elementy są niewielkich rozmiarów. Pan Wojtek przekonał się, że pasja ta wymaga precyzji i cierpliwości. Skąd zainteresowania wykonywaniem modeli żaglowców? Może to tęsknota autora za daleko oddalonym morzem i przygodami, jakie przeżywali korsarze? Może to wpływ literatury? A może to majestatyczny wygląd żaglowców, ich kształty, piękno, lekkość i precyzja wykonania? Trudno jest jednoznacznie stwierdzić.

W roku 2007 Pan Wojciech zgodził się wypożyczyć swoje modele żaglowców na stoisko gminy Konstantynów, które przygotowano na Dożynki Powiatowe w Janowie Podlaskim. Wzbudziły one zachwyt oglądających, którzy nie chcieli wierzyć, że głównym budulcem  tychże prac jest papier.

Jest absolwentem zootechniki na Wydziale Rolniczym Akademii Podlaskiej w Siedlcach i to Jego wspaniałe, niespotykane hobby w żaden sposób nie wiąże się z wykształceniem.