Powróćmy Do Korzeni…

TWÓRCZO, SMACZNIE i WESOŁO - impreza promocyjna projekt GCK "Powróćmy do korzeni" ?

W bieżącym roku 2010 Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie przystąpiło do projektu ? Powróćmy do korzeni ? dokumentacja twórców Kultury lokalnej gminy Konstantynów? realizowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach działania 413
"Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007 ? 2013 ( umowa nr 00014 ? 6930 ? UM0340077/10). Głównym założeniem projektu jest poznawanie i dokumentacja tradycji lokalnej Kultury naszej gminy, poprzez wyszukanie 20 twórców ludowych, którzy na przeprowadzonych przez siebie warsztatach przekażą swoją niezwykle wartościową wiedzę oraz umiejętności następnym, młodszym pokoleniom.

Projekt obejmuje różne dziedziny tradycji ludowej takiej jak śpiew, rzeźba, malarstwo, rękodzieło artystyczne czy kulinaria. Dlatego też z realizacją powyższego projektu związany jest szereg prac, a przede wszystkim zbiór materiałów na temat twórców i ich działalności, zorganizowanie imprezy promującej projekt oraz zainicjowanie cyklu 20 warsztatów artystycznych. Zgromadzone materiały oraz fotografie posłużą na potrzeby założenia strony internetowej oraz wydanie katalogu, poświeconych kultywowaniu tradycji lokalnej. 

Promocja powyższego projektu miała miejsce 11 lipca 2010r. w parku Platerów w Konstantynowie. W słoneczne niedzielne południe konstantynowski park wypełnił smak i nuta podlaskiej tradycji. Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe, które swym śpiewem ozdobiły uroczystość, natomiast w plenerze można było podziwiać różnobarwne kramiki artystyczne. Nie lada atrakcją okazały się warsztaty z udziałem osób w różnym przedziale wiekowym, przeprowadzone przez następujących twórców ludowych: Janinę Bartosiewicz, Mariannę Strojek, Krystynę Strojek, Annę Niczyporuk, Agnieszkę Charko, Monikę Niczyporuk, Joannę Szpura, Zdzisława Marczuka, Andrzeja Grzybowskiego, Roberta Miturę oraz gościnnie Jadwigę Doroszuk. Podczas zajęć można było nabyć nowe, cenne umiejętności z zakresu rękodzieła artystycznego, malarstwa, muzyki, kulinariów oraz przędzenia lnu na zabytkowym kołowrotku należącym do Leokadii Nitychoruk. Z wykonanych prac zostanie przygotowana w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie wystawa. Ponadto na smakoszy podlaskiej kuchni regionalnej czekały wyśmienite potrawy przygotowane przez panie z Zespołu ?Pogodna Jesień? i Krystynę Strojek tj.: żurek, pierogi, pyzy z jajkiem, ryba, smalec smakowy z ogórkami, kotlety mielone z pieczarkami, klops, pieczarki w cieście. Nie brakowało także słodkich smakołyków w postaci pączków, szarlotki, sernika i miodu. Unikalny charakter imprezy dopełnił wyświetlony film, przedstawiający sposób powstania i pieczenie tradycyjnego sękacza zakalińskiego, który piekła na potrzeby projektu Agnieszka Dziewińska. Film ten wzbudził wśród publiczności spore zainteresowanie.

GCK w Konstantynowie pragnie złożyć serdeczne podziękowania partnerom finansowym projektu: Panu Mirosławowi Szwaderowi, Panu Romanowi Kuciowi, Panu Ryszardowi Rościńskiemu oraz Państwu Monice i Tomaszowi Frańczukom. Dziękujemy także twórcom ludowym, zespołom w tym także ?Pogodnej Jesieni? za ogromny wkład pracy oraz wszystkim uczestnikom uroczystości za przybycie i czynny udział.

Opracowała: Ewelina Niczyporuk