Twórcy Ginących Zawodów Odkrywają Przeszłość

Nuta i smak dawnych czasów w Konstantynowie

“Twórcy ginących zawodów odkrywają przeszłość” to projekt realizowany w 2013 r. przez Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie. Ma on na celu zachowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego oraz naturalnego obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania, a także aktywizację mieszkańców gminy Konstantynów. Ponadto niniejsze przedsięwzięcie zakłada zaspokojenie potrzeb kulturalnych lokalnej ludności oraz promocję tutejszej twórczości ludowej i artystycznej oraz przybliżenie dziedzictwa pozostawionego po minionych pokoleniach. 

14 lipca 2013r. w konstantynowskim parku Platerów odbyła się impreza promująca powyższy projekt. W głównej mierze miała ona na celu przybliżenie specyfiki i oryginalności zawodów ginących, muzyki ludowej, ale także klimatu dawnych czasów. Tego dnia mieszkańcy Konstantynowa i okolic mieli okazję przenieść się w niezwykle barwną
i nieznaną przeszłość. Na scenie rozbrzmiewały dźwięki kapeli ludowej, śpiewaczego zespołu ludowego, a także licznych lokalnych oraz zaproszonych zespołów wokalnych i muzycznych. W przerwach pomiędzy występami wpleciony był pokaz mody rękodzielniczej z elementami koronkarstwa. Jednakże atrakcją imprezy było widowisko plenerowe ?Uczta staropolska?
w wykonaniu zespołu rekonstrukcyjnego ze Spiczyna pod kierunkiem Antoniny Gajos. Podczas występu zaprezentowano pokaz wystrzału z armaty, przemarsz orszaku królewskiego, unikalne elementy uczty wraz z degustacją potraw, a także pokaz ognia. Dzięki temu każdy miał możliwość podziwiania oryginalnych strojów oraz elementów garderoby i przedmiotów, pochodzących z epoki Jana III Sobieskiego. Ponadto, przez występem scenicznym, członkowie zespołu przez 2 godziny organizowali XVII wieczne gry i zabawy plebejskie dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

Całość dopełniły odbywające się w plenerze liczne warsztaty i pokazy prowadzone przez twórców ginących zawodów, którzy zapoznawali z rzemiosłem i tajnikami wykonywanych przez siebie zawodów, a także zachęcali do aktywnego spędzenia czasu. Wśród nich można było obejrzeć pokaz sztuki kowalskiej oraz pszczelarskiej, a także uczestniczyć w pokazach i warsztatach garncarskich, tkackich, plecionkarskich i wytwórcy mat, prządki, wytwórczynię papieru czerpanego oraz 3 twórczynie zdobnictwa ludowego. Udział w niniejszych warsztatach był bezpłatny i ogólnodostępny. Gwarantował on aktywnie spędzony czas, a także bliższe zapoznanie się z osobami wykonującymi rzadko spotykane w dzisiejszym świecie profesje.

Miłośnikom potraw regionalnych serwowano smakołyki podlaskiej kuchni: różnosmakowe pierogi, wyroby mięsne, przepyszny swojski chleb ze smalcem, ogórki małosolne, sękacz, ciasta oraz piękne i smaczne warzywa, przygotowane w formie kwiatowych bukietów.

Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie pragnie złożyć najserdeczniejsze podziękowania wszystkim partnerom projektu, Wójtowi Gminy Romualdowi Murawskiemu, pracownikom Urzędu Gminy i placówek oświatowych, artystom, twórcom, wspaniałemu środowisku kobiet oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji powyższego przedsięwzięcia.

Dziękujemy naszej Wspaniałej Publiczności, która nie zawiodła pomimo padającego kilkakrotnie deszczu.

Opracowanie: Ewelina Niczyporuk

kompletna kolekcja mody:

koronki Anna Niczyporuk:

koronki Czesława Nitychoruk:

koronki Henryka Morchonowicz:

prace krawieckie Krystyna Hołub:

prace krawieckie Małgorzata Ignatiuk:

Linki do stron z wideorelacjami: