W Hołdzie Janowi Pawłowi II – 2016 r.

?Świadkowi Miłosierdzia ? Świętemu Janowi Pawłowi II?

Pod takim hasłem 6 listopada 2016 r. w konstantynowskim kościele Gminne Centrum Kultury zorganizowało uroczystość oddającą hołd naszemu kochanemu Rodakowi z okazji 38.rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową i w związku z minionym XVI Dniem Papieskim.

Po wstępie zaprezentowanym przez Danutę Wereszko, część muzyczną rozpoczął organista Stanisław Fila, który wykonał autorską pieśń ?Janie Pawle z Domu Ojca?, skomponowaną, tuż przed uroczystością, 5 listopada. W refrenie napisał:

"Janie Pawle z Domu Ojca ukochany,
strzeż by wiara w sercach naszych nie zmalała,
z grona świętych wspieraj Kościół ? Matkę Swoją,
w trudnych chwilach i zwątpieniach ? bądź ostają."

Uroczystość miała formę montażu słowno ? muzycznego. Wszystkie treści łączące występy muzyczne były autorstwa Ojca Świętego Jana Pawła II lub poświęcone Jego Osobie, które wygłosił Kardynał Fr. Macharski. W części muzycznej zespół ?Melizmat? zaśpiewał: ?Gaude Mater Polonia?, ?Misericordias Domini? i ?Chorał?. Zespół ?Pogodna Jesień? wykonał ?Pieśń poświęconą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi I??, ułożoną do melodii ?Polskie kwiaty? oraz pieśń ?Jezu ufam Tobie?. Młodsza Grupa Wokalna z GCK zaśpiewała ?Pamiętaj o tym, żeś szczęśliwy?. Był to debiut tej grupy tylko po 3 próbach z nowym instruktorem. Chór Parafialny wybrał ze swego bogatego repertuaru pieśni: ?Boże, którego dobroć? i ?Dona nobis pacem?.

Podczas uroczystości prezentowana była wystawa zdjęć Papieża z Fatimy i z zamku w Gniewie oraz zdjęcia z relikwiami Świętego Jana Pawła II i Świętej Faustyny z kościoła w Tyliczu, a także zdjęcia relikwii Św. Jana Pawła II z Woli Gułowskiej, Kętrzyna i Zakopanego. Druga część wystawy to zdjęcia pomników Jana Pawła II: z Fatimy, Białej Podlaskiej, Świętej Lipki, Rabki, Zakopanego, Częstochowy, Studzienicznej, Świebodzina, Kalwarii Zebrzydowskiej i Pułtuska. Zdjęcia wykonane zostały przez Teresę Bartosiewicz.

Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie składa podziękowania: Danucie Wereszko, Anastazji Przybysławskiej, Urszuli i Mirosławowi Szwaderom, Małgorzacie Rabczuk, Dorocie Andruszkiewicz, Rafałowi Franczukowi i Robertowi Mikitiukowi za wzruszające zaprezentowanie przygotowanych tekstów rozważających temat Bożego Miłosierdzia i szczęścia oraz zawołania z Litanii do Św. Jana Pawła II.

Dziękujemy Mistrzom: Stanisławowi Fili za kompozycje i przygotowanie Chóru, Zdzisławowi Marczukowi i Krzysztofowi Olesiejukowi za przygotowanie zespołów i występy ze swymi zespołami.

Dziękujemy Chórowi i zespołom za piękny śpiew.

Dziękujemy ks. Proboszczowi za umożliwienie przeprowadzenia uroczystości w kościele, a ks. Wikaremu za słowa podziękowania wypowiedziane pod adresem występujących.

Dziękujemy Parafianom i Gościom za obecność w kościele, bowiem zaświadczyli tym, że Święty Jan Paweł II jest dla nich Ważną Postacią godną pozostania nawet w chłodnym kościele.

Teresa Bartosiewicz
Dyrektor GCK Konstantynów

W hołdzie Janowi Pawłowi II 2016
(fot. GCK)