XXI Dni Konstantynowa 4.07.2021 r.

XXI Dni Konstantynowa 4.07.2021 r.

W dniu 4 lipca park Platerów w Konstantynowie powrócił do średniowiecza. W tym dniu podziwiać można było liczne pokazy historyczne, zapewnione przez członków sześciu bractw rycerskich z: Mazowsza, Mazur, Warmii, i Litwy. Rycerze w zbrojach i fantazyjnych kostiumach pokazali widzom, czym naprawdę tętnił średniowieczny obóz. Oprócz efektownych pokazów walk na miecze i tarcze, w szrankach można było oglądać turnieje bohurtowe z udziałem sześciu rycerzy. Nie zabrakło wystrzałów z udziałem czarnego prochu i hakownic, tudzież pokazów sztucznych ogni.

Podczas obozu rycerskiego podziwiać można było średniowieczne stoiska rzemieślnicze z rękodziełem tj.: kowalstwo, odlewanie świec woskowych i wytwórnia papieru czerpanego. Dodatkowo kucharze przyrządzali pyszny żur, podpłomyki i surówkę średniowieczną oraz prowadzone był warsztaty z wypieku np. pierniczków. Każdy mógł posmakować tych pyszności. Fantastyczną frajdę mieli najmłodsi uczestnicy festynu. Umożliwiono im próbę walki na bezpieczne miecze, strzelanie z łuku do słomianej tarczy, zbieranie metalowych pierścieni Brunchildy, łowienia drewnianych rybek, konnego najazdu na Saracena, ścinania mieczem głów w formie cebuli. Cały cykl turniejów i zabaw plebejskich trwał około pięciu godzin.
Oprócz zajęć typowo rycerskich, na uczestników wydarzenia czekały stoiska gastronomiczne firmy Osjann i stoisko z sękaczami oraz miodem, a także stoiska rękodzielnicze z Domu Pomocy Społecznej, Gminnego Centrum Kultury, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej, Bractwa Kurkowego i ceramiki. Ponadto można było wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez KRUS o bezpieczeństwie w rolnictwie, a na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Podczas imprezy można było uzyskać informacje nt. szczepień w przygotowanym stoisku „Szczepimy się”, a także wypełnić ankietę odnośnie Spisu Powszechnego.
Warto wspomnieć o występach artystycznych. Na scenie popisywały się zespoły związane z Gminnym Centrum Kultury: skrzypek Zdzisław Marczuk ze swoimi uczennicami (Zuzanna Abramowska, Aniela Juszkiewicz, Zuzanna Tonsiorowska) oraz zespołem Pogodna Jesień, Zespół Melizmat, młodzi wokaliści Bartłomiej Juszkiewicz, Oliwia Siwek, Wojtek Dudek i Dominika Stolarek, których przygotował Pan Krzysztof Olesiejuk. Natomiast dzieci tańczące układy z Dance and Fun skradły serca publiczności. Po raz pierwszy w swojej karierze muzycznej wystąpił na naszej scenie zespół hip hopowy Mikul & TymeQ. W roli gwiazdy wieczoru wystąpił dyskotekowy zespół Power Play, który zaprezentował niesamowite show i porwał ludzi do tańca. Po zmroku można było obejrzeć niewypowiedziane widowisko, której główną rolę grał ogień (tj. FIRE SHOW). Do północy publiczność bawiła się przy muzyce DJa. Ogromną pracę w walkę ze skutkami deszczowej pogody dokonała firma Wschodnie Konsorcjum Eventowe, które do ostatnich minut walczyło z żywiołem o realizację wydarzenia. W rezultacie impreza odniosła ogromy sukces.
Ogromne podziękowania kierujemy wszystkim sponsorom tej imprezy. Oto oni:
Bank Spółdzielczy Międzyrzec Podlaski
Pan Krzysztof Dudek
GEOPLAN sp.z o.o.
PNB Paweł Niczyporuk Budownictwo
Pan Zbigniew Woźniak
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Komunalnik Sp. z o.o.
Pan Dariusz Szutko
Wereszko Grzegorz ZUH WOD-GAZ
Kołodziejski Paweł Projekt i Nadzór
Inter Broker sp.z o.o.
P.W.TIRTRANSPED A. Suprunowicz
Franczuk Szczepan i Marta
A.D.I. Industrictechnik R.Rabajczyk
Firma OLMEX Mieczysława Olichwiruk
Firma METAHO Tadeusz Hołub
Pan Johan Jan
BROWAR OSJAN Osiak Dariusz
POLSOFT Raczyński Piotr
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Niezapominajka Żytkowska Justyna
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe KOMETA Piotr Czajkowski
Łaski Dariusz – handel Obwoźny
Pan Romuald Murawski
Pan Tadeusz Łazowski
Pan Waldemar Dorofiejuk
Pan Mariusz Nazaruk
Państwo Stanislawa i Józef Zabielscy
Państwo Małgorzata i Bogdan Kopczyńscy
Pan Henryk Kamiński
Pan Leszek Szewczuk
Wschodnie Konsorcjum Eventowe
Sklep Spożywczy „Sobieradzik” Antoni Tymoszuk
FHU „DOMEX” Dariusz Domitrz