Sękacz Zakaliński

Tradycyjny "Sękacz Zaliński' wykonany przez Panią Agnieszkę Dziewińską na potrzeby projektu.
Powróćmy do korzeni ? dokumentacja twórców Kultury lokalnej gminy Konstantynów?.


Sękacz Zakaliński zwany także bankuchenem to tradycyjne ciasto wypiekane coraz częściej na Południowym Podlasiu. Według wspomnień Marianny Litwiniuk, mieszkanki Zakalinek, takie ciasto kiedyś w początkach XX wieku widział jej dziadek w Rosji, gdzie służył w wojsku.

Sękacz zakaliński ma niespotykany smak a podawany jest na ważnych świętach i uroczystościach rodzinnych. Jego wypiek jest bardzo pracochłonny i wymaga doświadczenia. W Zakalinkach ? wsi należącej do gminy Konstantynów ? rozpowszechnieniem jego wypieku zajęła się przed ponad 50 laty Pani Bogunia Kiełbowicz.

Dziś tajniki wypieku tego wspaniałego ciasta zna wiele gospodyń z Zakalinek, do których należą: Cecylia Kordaczuk, Krystyna Rosińska, Marianna i Monika Litwiniuk a także Agnieszka Dziewińska i jej teściowa Teresa. Panie przekazują tradycję wypieku przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Sękacz z Zakalinek pieczony jest ze świeżych jaj, przeważnie 50 sztuk, z 1 kg świeżego wiejskiego masła, 1 kg mąki, 1 kg cukru, soku i otartej skórki z 4 cytryn, proszku do pieczenia i aromatów. Dobrze utarte ciasto piecze się tradycyjnie nad paleniskiem przy użyciu specjalnie sezonowanego drewna liściastego. Wałek drewniany owija się pergaminem, owija lnianą nicią i natłuszcza a następnie w pozycji poziomej umieszcza nad ogniem. Przygotowane ciasto polewa się na ten wałek i zapieka warstwa po warstwie, zawsze zwracając uwagę na intensywność ognia. Po wypieku i ostygnięciu sękacza w pozycji poziomej zdejmuje się ostrożnie z wałka ciasto i stawia w pozycji pionowej. Smak, zapach i wygląd tego dostojnego ciasta z nieregularnymi lekko złocistymi kolcami powoduje, że sękacze z Zakalinek są już znane w Polsce i poza jej granicami.

Projekt ?Powróćmy do korzeni ? dokumentacja twórców Kultury lokalnej gminy Konstantynów? realizuje Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju? objętego PROW na lata 2007 ? 2013 (Umowa nr 00014-6930-UM0340077/10)

realizowany jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju? objętego PROW na lata 2007 ? 2013 (Umowa nr 00014-6930-UM0340077/10)