You are currently viewing Bal Szlachecki w Kozieradach

Bal Szlachecki w Kozieradach

W niedzielę 9 lipca park Platerów w Konstantynowie tętnił życiem co było spowodowane wydarzeniem plenerowym pt. „Bal Szlachecki w Kozieradach”. Kozierady to dawna nazwa Konstantynowa, o czym mało kto jeszcze pamięta. Impreza dofinansowana została przez Lubelski Urząd Marszałkowski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Uroczystości rozpoczęły się odsłonięciem i poświęcenie tablicy na murze pałacu Platerów, upamiętniającej jednego z dowódców powstania styczniowego płk. Adama Andrzeja Zielińskiego. Ma ona związek z obchodami 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, podczas którego oddziały powstańcze stoczyły szereg krwawych potoczek z armią carską, m.in. w Konstantynowie i Gnojnie. Tablica została umieszczona na Pałacu, gdyż pałac podczas jednej z potyczek spłonął.

„Szlachtę” można było obserwować tego dnia w różnych odsłonach. Obecni byli członkowie Podlasko-Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego, przygotowana została wystawa strojów szlacheckich z epoki, wypożyczonych z Mielnika i Białej Podlaskiej. Strój żeński składał się z konfederatki, kontusika, sukni i pantofelków. Strój męski z kołpaka na głowę, żupana, kontusza z pasem słuckim, szabli karabeli, spodni i wysokich butów. W szlachecki charakter imprezy wpisali się znakomicie członkowie Zespołu Tańca Ludowego Biawena z Białej Podlaskiej, którzy w kontuszach zaprezentowali poloneza, zaś w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego – mazura ułańskiego. Hrabiowie zamieszkujący Pałac byli myśliwymi w związku z tym zaproszono Koło łowieckie Darz Bór z Warszawy i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, którzy częstowali wędzonymi wyrobami z dziczyzny, a także przygotowali niezwykle interesujące stoisko. Pan Ignacy Michalak prezentował swoje znaleziska w postaci poroży. Pięć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oferowało wyśmienite jadło szlacheckie, na stoiskach można była spróbować min.: przysmaku jaśnie pani, sakwy wielmoży według dworskiego zwyczaju, rarytasu hrabiego i sera po magnacku.

Gminne Centrum Kultury proponowało wymianę plastikowych nakrętek i zużytych baterii na sadzonki kwiatów z oranżerii Platera. Lokalni twórcy: Konrad Tarasiuk i Stanisław Lipiński oraz Dom Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej i Klub Seniora z Konstantynowa wystawiły stoiska z rękodziełem.

W trakcie imprezy rozstrzygnięty został konkurs wędkarski, przeprowadzony na zalewie w Zakanalu. Pierwszą nagrodę uzyskał Zbigniew Pawłowski, drugą Piotr Bebel, trzecią Mirosław Hryciuk, czwartą Mariusz Kwapień, a piątą Krzysztof Dawidziuk. Wręczono też nagrody w konkursie „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”, zorganizowanym przez placówkę terenową KRUS z Białej Podlaskiej. Startowało w nim szesnastu rolników. Pierwsza nagroda w postaci akumulatorowej wiertarko-wkrętarki przypadła Wioletcie Szewczuk, drugą nagrodę (zestaw narzędzi ręcznych) otrzymał Mariusz Szamuk, trzecią (kask i osłonę twarzy) dostał Waldemar Pajor, zaś czwartą (opryskiwacz) Krzysztof Adamowski.

Wielkim powodzeniem cieszyła się najbardziej wyczekiwana część artystyczna Balu Szlacheckiego. Wystąpili w niej kolejno: Zespół tańca ludowego BIAWENA, Zdzisław Marczuk z uczennicami Zuzanną Abramowską, Anielą Juszkiewicz i Zuzanną Hodun, tańczące dzieci z zespołu Dance and Fun, śpiewający soliści z Gminnego Centrum Kultury: Dominika Szewczuk, Zuzanna Bożyk, Dominika Stolarek oraz Magda i Edyta Karczmarz, Tomasz Szewczuk, zespół ludowy Pogodna Jesień, zespół wokalny Melizmat i zespół CoToTu.

W godzinach wieczornych licznie zgromadzona widownia oklaskiwała pod sceną zespół Oj Dobra i wybranego w głosowaniu internetowym SKOLIMA. W roli gwiazdy wieczoru wystąpił zespół ŁZY. 

Zabawa trwała do godz. 1:00.

 

                                                                                                                                 Ilona Niewęgłowska

                                                                                       Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie

Linki do foto galerii i YouTube

fot. J. Janczak